Site Rengi

DOLAR 32,5354
EURO 34,9680
ALTIN 2.437,13
BIST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Burdur 34°C
Hafif Yağmurlu
Burdur
34°C
Hafif Yağmurlu
Çar 36°C
Per 34°C
Cum 32°C
Cts 32°C

BURDUR’DA AHİLİK HAFTASI ETKİNLİKLERİ DÜZENLENDİ – VİDEO HABER

BURDUR’DA AHİLİK HAFTASI ETKİNLİKLERİ DÜZENLENDİ – VİDEO HABER
REKLAM ALANI

Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanlığı ve Burdur Ticaret İl Müdürlüğü  tarafından Ahilik Haftası etkinlikleri düzenlendi.

Bu yıl 36’ncısı düzenlenen etkinlikler kapsamında, Gölhisar ilçesinde 73 yıldır elektronik cihaz tamiratı işiyle uğraşan Ali İhsan Okatan Yılın Ahisi seçildi.

kimpas

– Çelenk Sunma Töreni

Kutlama etkinlikleri, Cumhuriyet Meydanında düzenlenen Çelenk Sunma töreni ile başladı.

Burada düzenlenen törene, Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Metin Sipahi, Esnaf Odası Başkanları, Ticaret İl Müdürü Aylin Sacide Cankar, SGK İl Müdürü Bayram Balban, Yılın Ahisi Ali İhsan Okatan ve meslek lisesi öğrencileri katıldı.

Atatürk Anıtına çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törenin ardından Başkan Sipahi ve beraberindekiler, Burdur Valisi Türker Öksüz ve Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’i makamında ziyaret etti.

– Kutlama Töreni

Daha sonra Uzay Çatı Halk Pazarında kutlama programı düzenlendi. Yılın Ahisi, Yılın Kalfası ve Yılın Çırağının ödüllendirildiği törene Vali Türker Öksüz, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Milletvekilleri Adem Korkmaz ve İzzet Akbulut, Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, Gölhisar Belediye Başkanı İbrahim Sertbaş, daire müdürleri, Siyasi Parti Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Sivil Toplum Örgütü Başkanları, Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Metin Sipahi, BESOB çatısı altında birleşen Oda Başkanları ve yönetimleri ile vatandaşlar katıldı.

Törende, öğrenciler tarafından halk oyunları gösterisinin sunulmasının ardından Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Metin Sipahi, Ticaret İl Müdürü Aylin Sacide Cankar, Milletvekilleri Adem Korkmaz ve İzzet Akbulut, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve Vali Türker Öksüz birer konuşma yaptı.

Ahiler Haftası kutlama töreninin ilk konuşmasını yapan Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Metin Sipahi, “Ahilik kavramı, dünyada eşi benzeri bulunmayan, Türk kültürüne özgü önemli bir kültürel birikimdir. Ahilik, sanat ve meslek yönü ile toplumun ekonomik yapısını hazırlarken, ahlaki yönü ile devlet yapısının temel özelliklerini belirlemiştir. Esnaf ve Sanatkarları yüksek ahlaki değerler etrafında birleştiren Ahilik Teşkilatı, insanımızın dürüstlüğünü, mesleki marifetini, mertlik ve cömertlik anlayışıyla yoğurarak, asırlar boyu milletimizin birliği ve sosyo ekonomik düzenin güç kaynağı olmuştur. Din, dil ve ırk farkı gözetmeden herkesi eşit gören saygı, dürüstlük ve adaleti esas alan bir anlayış ile dayanışma ruhunu ekonomiyi yansıtan Ahilik Kültürü, günümüz esnaf ve sanatkarlar birlikleri içinde bir rehber niteliğindedir. İyiyi, doğruyu ve güzeli benimsemiş olan ahilik kurumunun bu görünen yanlarını yeni nesillere aktarmak, öğretmek amacıyla Ahilik Haftası 1988 yılından itibaren ülke genelinde kutlanmaktadır. Ahilik geleneği bugün ülkemizde sayısı 2 milyona ulaşan esnafımız tarafından sürdürülmektedir. 2023 güçlü ve lider ülke Türkiye vizyonuyla, ekonomisi güçlü Türkiye hedefinde, esnaf ve sanatlarımız temel dinamiklerinden birini oluşturmaktadır. Bu hedef doğrultusunda Ahi ahlakıyla, esnafımızın korunması ve geliştirilmesi bizler için son derece önemlidir. Bugün ekonomik ve sosyal hayatın yönlendirilmesini sağlayan Ahilik Teşkilatının mirasçısı olmak bizim için büyük gurur kaynağıdır. Milletimiz dostluğu, kardeşliği, yardımlaşmayı ve dürüstlüğü kurumsal bir yapı halinde yüzyıllarca devam ettiren tek millettir. Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız bugünlerde, Ahilik kültürüne hala çok ihtiyaç duyduğumuzun farkında olmalı ve geleceğe ışık tutmak için okullarımızda Ahilik değerlerinin ders olarak verilmesinde fayda görülmektedir. Bu vesileyle 2.023 yılı Ahilik Etkinliklerinin birlik, beraberlik, kardeşliğimize, ülkemize ve bütün insanlığa güzellikler getirmesini diliyorum. Ahilik Teşkilatının kurucusu gönül adamı Ahi Evran-ı Veli’yi rahmet ve minnetle yad ederken emek ve alın terini, vatanseverlik duygularıyla birleştiren esnaf ve sanatkarımızın Ahilik Haftasını kutluyor, tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Ahilik vizyonunu işaret eden Vali Türker Öksüz ise “Ticaret İl Müdürlüğümüz ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğimiz koordinesinde düzenlenen Ahilik Haftası kutlama programında sizlerle bir arada olmaktan duyduğum memnuniyeti belirtmek istiyorum. Bu vesile ile bu yıl 36’ınısı düzenlenen Ahilik Haftasını kutluyorum. Anadolu’da kök salarak, varlığımızı yüzyıllar boyunca devam ettirdiğimiz bu topraklarda, Müslüman-Türk toplumunun toplumsal, ekonomik, dini, ahlaki ve kültürel hayatını tanzim eden en önemli yapı taşlarının başında Ahilik Teşkilatı gelmektedir. Ahilik Teşkilatının Kurucusu Ahi Evran-ı Veli’nin düşünceleri ve Ahilik Geleneği yüzyıllardır geçerliliğini korumakta, günümüzün ihtiyacı olan doğruları gözler önüne sermektedir.  Felsefesi ve kültürü, insanı ve insani değerleri esas alan bu önemli teşkilat; ticari ve toplumsal ilişkilerde dürüstlük, güvenirlilik, iş ve meslek ahlakına saygı, hak ve hukuka riayet etme, saygılı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma gibi ilkeleri esas alan içerisinde barındırdığı değerler ve usta-çırak ilişkisiyle tüm dünyada örnek gösterilen medeniyetimizin en büyük zenginlikleri arasındadır. Yukarıda saydığımız ve günümüzde uygar dünya ülkelerinin uygulamaya ve hâkim kılmaya çalıştıkları bu insani değerler, daha 13’üncü yüzyılda Anadolu’da uygulanmış, ortaya koyulan “Ahilik Vizyonu” diğer ülkelere örnek olmuştur. 8 asırdır ahilik felsefesini özümseyerek alın teriyle emek, hizmet üretilmesine vesile olan, esnaflar yetiştiren Ahilik Teşkilatı; iş ve çalışma ahlakı başta olmak üzere saygı ve sevgiye dayanan çıraklık, kalfalık ve ustalık hiyerarşisi içerisinde çalışma hayatımızın yanı sıra sosyal hayatımızın gelişmesine de büyük katkılar sunmuştur. Bu vesileyle her daim devletinin ve milletinin yanında olan, esnaf ve sanatkârlarımıza; Ahilik sistemini yaşatmaya devam ettirdikleri için ayrıca teşekkür ediyorum.  Ahilik kültürü, tarihte kalmaması gereken, günümüzde de yaşatılmaya devam edilmesi gereken ihtiyaç duyduğumuz önemli bir değerimizdir. Ahiliği, geçmişten gelen bir gelenek olarak kabul edip sadece Ahilik Haftası’nda kutlamaktan ziyade; ahilik sisteminin felsefesinin özümsenerek, hayatın her anında bu değerlerin uygulanmaya devam edilmesi gerektiğini özellikle vurgulamak istiyorum.  Sözlerimi son verirken, Ahi ocağının birbirinden kıymetli öğütlerinden birkaçını sizlerle paylaşmak istiyorum;

“Elin, Kapın ve Sofran Açık Olsun, Ahdinde, Sözünde ve Sevginde Vefalı Ol, Gözün, Gönlün ve Kalbin Tok Olsun, Hak İçin Hakkı Söyle ve Hakkı Söylemekten Korkma, Fani Dünyaya Ait Şeylerle Öğünme, Böbürlenme.” Bu vesileyle yılın ahisi, kalfası ve çırağı seçilenleri ayrıca tebrik diyor, İlimiz için hizmet üreten tüm ustalarımız, kalfalarımız ve çıraklarımıza çalışmalarında kolaylıklar, hayırlı ve bereketli kazançlar diliyorum. Kıymetli esnaf, sanatkâr ve zanaatkârlarımız başta olmak üzere, Burdurlu hemşerilerim ve milletimizin Ahilik Haftası’nı kutlarken, bu kadim geleneğin en doğru şekilde anlaşılması ve genç nesillere aktarılması için Ahilik Haftası’nın amacına ulaşması temennisiyle hepinize saygılar sunuyorum” şeklinde konuştu.

– Vali Öksüz, Yılın Ahisine Cübbesini Giydirdi

Bu yıl düzenlenen Ahiler Haftası kapsamında Gölhisar ilçesinde 1973 yılından bu yana televizyon ve radyo başta olmak üzere elektronik cihaz tamiratı yapan Ali İhsan Okatan seçildi. Yılın Ahisi Ali İhsan Okatan’ın cübbesini Vali Öksüz giydirdi. Cübbe giyilmesinin ardından plaket ve belgeleri takdim edildi. Yılın Çırağı, Yılın Kalfası, Temiz ve Dürüst esnaf ve çıraklara ise ödül ve plaketleri, protokol üyeleri tarafından dağıtıldı. BESOB Başkanı Metin Sipahi ise Vali Öksüz, Başkan Ercengiz, Milletvekilleri Adem Korkmaz ve İzzet Akbulut’a destekleri için plaket takdiminde bulundu.

Ahilik Haftası Kutlama Töreni, Vali Öksüz ve beraberindeki protokol üyelerinin, halka etli pilav dağıtılması ile sona erdi.

Haberin videosu için lütfen tıklayınız > Batı Akdeniz Medya TV

KMM

Kurt Hırdavat
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.