Site Rengi

DOLAR 28,9222
EURO 31,3766
ALTIN 1.890,13
BIST 8.087,24
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Burdur 12°C
Hafif Yağmurlu
Burdur
12°C
Hafif Yağmurlu
Çar 12°C
Per 11°C
Cum 10°C
Cts 11°C

KURAKLIĞIN PENÇESİNDEKİ BURDUR’DA KROM MADENİNE KARŞI SU SAVAŞI BAŞLADI – VİDEO HABER

KURAKLIĞIN PENÇESİNDEKİ BURDUR’DA KROM MADENİNE KARŞI SU SAVAŞI BAŞLADI – VİDEO HABER
REKLAM ALANI

Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) memleketi Burdur’a gelerek kuraklıkla mücadele için susuz tarım yapan kadın askeri antropolog (savaş uzmanı) Dr. Ece Aynur Onur Işıldar, bölgeye içme ve tarımsal sulama sağlayan Eşeler Yaylası’nda açılmak istenen krom madenine karşı yöre halkı ve kadınları ile birlikte savaş veriyor.

Gönüllü kişi ve dernekler tarafından oluşturulan, Eşeler Yaylama Dokunma Sivil İnisiyatifi olarak, bölge halkı ve Teke Yörükleri’ni temsilen açıklamada bulunan Dr. Ece Aynur Onur Işıldar açıklamasında, Eşeler Dağı ve Yaylasının Teke Yörükleri’nin kutsalı olduğuna vurgu yaptı.
Işıldar açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“2011 yılında bir maden şirketi Eşeler Yaylamızda krom ocağı açmak için ruhsat almış ve yakın zamanda ruhsat sahibi şirket alan ve kapasite artış talebinde bulunmuştur. Ne yazık ki ilgili yetkililer ÇED raporu alınmasına gerek duymaksızın bu talebi kabul etmişlerdir. Maden şirketi alan ve kapasite artış talebinde bulunduktan sonra Eşeler Dağı ve Yaylası’nda aklımızın almadığı, vicdanımızı sızlatan şeyler olmaya başladı. Bu akıl almaz, vicdana sığmaz gelişmeler hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum ve sizleri yaşam hakkımızı hep birlikte savunmaya davet ediyorum.”
Işıldar, Eşeler Yaylası’nda maden faaliyetlerinin yapılması halinde meydana gelecek felaketleri maddeler halinde sıralayarak, şunları söyledi:
1. Olağanüstü kuraklığın kapımıza dayandığı bu günlerde içme ve tarımsal sulama suyumuzun yegane kaynağı Eşeler Dağı’nda bir krom madeni açılması açıkça insan hayatını yok etmek demektir.
1.a. Eşeler Dağı; Yeşilova, Karamanlı, Tefenni, Çavdır ve Acıpayam ilçelerinin çevrelediği 50 bin hektar büyüklüğünde bir dağdır.
1.b. Eşeler Dağı’ndan doğan su kaynakları bu ilçelere ve köylerine içme suyu ve tarımsal sulama suyu sağlamaktadır. Madenin planlanan faaliyet alanı Eşeler’den doğan üç su kaynağının 300-400 m yakınındadır. Maden işletmesi toplamda 176 bin 232 insanın içme suyunu ele geçirmek ve tüketmek istemektedir. Krom madeninin kullanacağı su miktarı bölgede yaşayan halkın içme ve tarımsal sulama su ihtiyacından çok daha fazladır. (2022 nüfus sayımına göre Eşeler’in su sağladığı ilçelerde yaşayan insan sayısı: Acıpayam 54888; Çavdır 12530; Karamanlı 8150; Tefenni 10593; Yeşilova 14503).
1.c. Yaşadığımız olağanüstü kuraklık nedeniyle neredeyse %50 küçülen Burdur Gölü, Salda Gölü ve Karamanlı Barajı Eşeler Yaylamızdan doğan su kaynakları ile beslenmektedir. Maden ocağının kapasite artırması Burdur ve Salda Gölleri ile Karamanlı Barajının tıpkı Karataş ve Yarışlı Gölleri gibi kurumasına neden olacaktır.
1.d. Hepimizin bildiği gibi Burdur kent merkezimizde olağanüstü susuzluk problemi baş göstermiştir. Eşeler’den doğan su kaynaklarını ileriki yıllarda Burdur kent merkezinin ve ilçelerinin içme suyu rezerv alanı olarak kullanılmak üzere muhafaza etmek zorundayız.
1.e. Ayrıca, geçmiş dönemde bu maden ocağının su kaynaklarımıza zehirli atıklar bıraktığı tespit edilmiştir. Madenin kapasite artırması zaten kurumak üzere olan su kaynaklarımızı zehirli atıklarla daha da kirletecek, insan ve hayvan sağlığı için büyük tehlike oluşturacaktır.
1.f. Eşeler’den doğan sular bizim yaşam kaynağımız, gerçek anlamda can suyumuzdur. Eşeler’den gelen su kaynaklarımızın krom madeni tarafından hoyratça sömürülmesine ve zehirlenmesine asla izin vermeyeceğiz!
2. Eşeler Dağı benzersiz ve tescilli ormanlara sahiptir ve bu ormanlarda dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan bitki ve hayvan türleri yaşamaktadır. Maden işletmesinin dinamit patlatma yöntemi ile çalışması nadir görülen tescilli ormanlarımızın, soyu tükenmekte olan bitki ve havanlarımızın yok olmasına neden olacaktır.
2.a. Eşeler Dağı, çok güç koşullarda ve yüzlerce yılda oluşmuş, 600-700 yaşlarındaki Karaçam, Ardıç, Kızılçam ve Meşe ormanları ile kaplıdır.
2.b. Eşeler Dağı’nda çok nadir bulunan 1 hektarlık Toros katranı ağacı ormanı Gen Ormanı olarak tescil edilmiştir.
2.c. Eşeler Yaylası dünyanın başka hiçbir bölgesinde bulunmayan Ebeenus Reesei (Yoksul Geven), Genista Burdurensis ve Lathyrus Tefennicus (Tefenni Moru) isimli bitkilere ev sahipliği yapmaktadır.
2.d. Ayrıca Eşeler Yaylası soyu tükenmekte olan ve uluslararası antlaşmalarla koruma altına alınmış bulunan vaşağın ve kurdun doğal yaşam alanıdır.
2.e. Maden işletmesinin patlayıcı madde kullanarak üretim yapacak olması bu zengin ve eşsiz ekosistemi yok edecektir. Buna kesinlikle izin vermeyeceğiz!
3. Son olarak, Eşeler Yaylası Yörük Kültürümüzü en canlı ve aslına uygun şekilde yaşayabildiğimiz tek ve son coğrafi alandır. Tarım ve hayvancılıkla geçinen yöre halkımız Eşeler Yaylası’nı mera olarak kullanmaktadır. Halkımız yaz aylarını bu yaylada konaklayarak, şenlikler yaparak, küçük baş hayvanlarını otlatarak geçirmektedir. Krom madeni yalnızca suyumuzu ve doğamızı değil, kültürümüzü, örfümüzü-adetimizi, özümüzü yok etmeyi hedeflemektedir! Teke Yörükleri olarak buna asla müsaade etmeyeceğiz!
“ÇED gerekli değildir” kararının iptali için açmış olduğumuz dava halen Isparta 2. İdare Mahkemesi nezdinde devam etmektedir. 28 Nisan 2023 günü alanda keşif ve bilirkişi incelemesi yapılacaktır. En kısa zamanda yürütmenin durdurulmasını ve verilen kararın iptal edilmesini istiyoruz. Herkes şunu bilsin ki, bu karar iptal edilene kadar bizler mücadelemize devam edeceğiz!
Tüm kişi, kuruluş ve sivil toplum örgütlerine açık çağrımızdır:
Haklı mücadelemizde bize destek vermenizi, sesimize ses olmanızı istiyoruz!
Yeterli ve temiz suya erişim hakkı toplumumuzun en temel hakkıdır! Bir maden şirketinin bireysel çıkarları ve para kazanma hırsı asla ve hiçbir zaman bu hakkın üstünde olamaz ve olmamalıdır!
Eşeler Dağı Teke Yörüklerine aittir.
Eşeler Yaylası’ndan doğan su, Teke Yöresi’ndeki kadın-erkek, genç-yaşlı, tüm insanlarımızın tek yaşam kaynağıdır.
Eşeler’deki ulu ormanlarımızın bir maden şirketi tarafından yok edilmesine, yaşam kaynağımız olan Eşeler suyunun bu maden şirketi tarafından sömürülmesine ve zehirlenmesine asla izin vermeyeceğiz!
Burdur susuzluğun pençesinde kıvranıyor! Önümüzdeki birkaç yıl içinde içecek suyu bile  bulamayacağız. Krom madeninden elde edilen gelir halkın cebine girmeyecek, ihtiyacımız olan suyu satın almaya yetmeyecek!
Eşeler Dağı savunması, yaşam hakkımızı savunmamızdır!
kimpas
Kurt Hırdavat
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.