Murat ÇOBAN

Murat ÇOBAN

Cep Telefonu:0 532 776 2143
Web site URL: http://www.karamanlihaber.com/

MAKÜ’DE GELİŞTİRİLEN YERLİ VE MİLLİ MERHEMİN SERİ ÜRETİMİ BAŞLAYACAK

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ), hayvanlardaki siğillerin tedavisine yönelik merhem geliştirdi. Yerli ve milli olarak geliştirilen pomadın seri üretimine geçileceği bildirildi.

MAKÜ'den yapılan yazılı açıklamada, dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 pandemisi nedeniyle hayvan sağlığının öneminin bir kez daha gün yüzüne çıktığı belirtilerek, MAKÜ Veteriner Fakültesi bünyesinde yürütülen çalışmalar sonucu hayvan hastalıkları tedavisinde kullanılacak merhem için seri üretimler başladı.

Açıklamada, yürütülen projeler ile hayvancılık alanında önemli ilklere imza atan MAKÜ, hayvancılık alanındaki başarılarına eklediği pomadın patentini alarak ülke ekonomisine katkı sunmaya hazır hale geldiği dile getirilerek, şu ifadelere yer verildi:

"MAKÜ’lü bilim insanları tarafından yürütülen proje ile hayvanlardaki meme siğillerinin tedavisinde kullanılmak üzere yerli ve milli pomat üretimi çalışmaları patent alımının ardından seri üretimle de piyasaya sunuldu. Hayvanlardaki siğilleri kısa sürede tedavi eden merhem ile hem süt hem de yeni doğan kayıpları önlenebilecek.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Kale öncülüğünde gerçekleştirilen ve buluş ekibiyle sığırlarda siğillere karşı geliştirilmiş topikal pomadın Türkiye’de hiçbir örneği yok. Dünya’da Amerika ve İrlanda gibi birkaç ülkede sığırlar için şekillendirilmiş farklı çeşitleri mevcut. MAKÜ’lü bilim insanları tarafından geliştirilen pomadın özelliği ise hem patent almış bir pomat, hem de ruhsat almış bir pomattır. Ayrıca ticari ürüne dönüştürülen pomadı yetiştiriciler alıp çiftliklerinde siğilleri olan hayvanlarına uygulayabilecekler.

Pomadın diğer bir özelliği ise, akıllı enjektör tarzında şekillendirilmesi ve istediğiniz miktar kadar elinize alıp bölgeye uygulama gibi kolay bir yöntemle etkili tedavi sunuyor olması."

Türkiye’de ilk kez üretilen yerli pomat ile aşı tedavisine gerek kalmadan hızlı ve etkili sonuç alındığını belirten MAKÜ Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Kale, "Birçok evcil ve yabani hayvanda Papillomavirus (PV) kaynaklı siğillere rastlanmaktadır. Özellikle sığırlarda vücudun dışında deri ve mukozalarda Bovine papillomavirus (BPV) kaynaklı siğiller yaygın olarak görülmektedir. Bu hayvanlarda meydana gelen siğil olgularının meme ve meme başında görülmesi sonucu mastitis, meme tıkanması ve sütün az gelmesi, meme körleşmesi, süt sağımının yapılamaması ve yeni doğan buzağıların memeden süt ememesi gibi sorunlar nedeni ile süt üretimi ve verimi azalmaktadır. Siğillerin vücudun diğer yerlerinde (göz, genital organlar, meme vb.) görülmesi sonucunda fonksiyon bozuklukları gelişebilmekte ve bu siğillerin diğer hayvanlara bulaşmasına yol açabilmektedir. Bu durumlar da tedavi maliyetleri sebebi ile ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Bu siğillerin tedavisinde genellikle otolog aşı dışında, cerrahi (elektrokoter, cerrahi müdahale, lazer, gümüş nitrat ile koterizasyon, sıcak demirle koterizasyon, küretaj, iplikle ligatür, kriyoterapi vb.) ve destekleyici yardımcı tedavi uygulamaları (homeopati, otohemoterapi, immün destekleyiciler (levamizol, theranekron vb.), antibiyotik ve diğer (Newcastle disease virus La Sota suşu vb.) yapılmaktadır. Otolog aşı uygulamaları bireysel ve sürü spesifik olarak hazırlanmaktadır. Bu uygulamalarda aşının hazırlanması, uygulaması ve takibi oldukça zahmetlidir. Bu yüzden de veteriner hekimler tarafından pek tercih edilmemekte, cerrahi ve destekleyici yardımcı tedavi uygulamalarına yönelmektedirler. Topikal tarzda üretilen ve yardımcı tedavi uygulamalar için kullanılan ürünlerde yok denecek kadar azdır. Bu nedenle yeni ve alternatif ürünlerin geliştirilmesine ihtiyaç vardır.” dedi.

Murat ÇOBAN / KMM

TRAKTÖRÜNÜN MOTOR AKSAMINA KATRAN DÖKÜLEN ÇİFTÇİ MAĞDUR OLDU

Karamanlı ilçesine bağlı Manca köyünde yaşayan Mustafa Tuğrul, traktörünün motor aksamına katran dökülmesi sonucu mağdur duruma düştüğünü iddia etti.

Manca köyünde çiftçilik yaparak geçimin sağlayan Tuğrul’un iddiasına göre, dün akşam elektrik kesintisi sonucu karanlıktan faydalanan kişi ya da kişiler, evinin önünde park halindeki traktörünün motor aksamına eritilmiş katran döktü.

KMM’ye konuşan Tuğrul, olayı şöyle anlattı:

“Dün tarladan geldikten sonra traktörümü her zaman olduğu gibi evimin önüne park ettim. Akşam saat 21.00’da köyde elektrik kesintisi oldu. O sırada karanlıktan faydalanan kişi ya da kişiler, traktörün kartel kapağını açarak içine katran dökmüş. Ben durumu fark etmedim. Komşularım, elektrikler geldikten sonra yerlere dökülen katranı fark ederek bana haber verdi. Eşim de traktörün çevresinde katran katılmış pet şişeyi buldu. Ben de hemen jandarmaya haber verdim. Benim kimseyle dargınlığım, kavgam veya husumetim yok. Bu olay beni çok üzdü.”

Mustafa Tuğrul’un haber vermesiyle olay yerine gelen jandarma ve olay yeri inceleme ekipleri, kişi ya da kişilerin bulunması için çalışma başlattı.

Murat ÇOBAN / KMM

METEOROLOJİDEN SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI

Meteoroloji, Burdur'un batı ve güney ilçeleri için sağanak uyarısında bulundu.

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü Bölgesel Tahmin ve Uyarı Merkezi'nden yapılan açıklamada, Burdur'un batı ve güney ilçeleri olan Altınyayla, Çavdır, Gölhisar, Karamanlı, Kemer, Tefenni ve Yeşilova ilçeleri ile çevrelerinde görülecek olan sağanak ve  gök gürültülü sağanak yağışların beklendiği bildirildi.

Açıklamada, meydana gelebilecek, ani sel, su baskını, yıldırım ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Murat ÇOBAN / KMM

KARAMANLI'DA PANDEMİ DENETİMİ YAPILDI

İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelge doğrultusunda, “Sağlık İçin Hepimiz İçin” mottosu ile il genelinde yapılan Pandemi denetimleri Karamanlı ilçesinde de yapıldı.

Karamanlı Kaymakamlığı'nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, koranavirüs salgınıyla mücadele amacıyla alınan tedbirler ile belirlenen kurallar noktasında, gerek işletme sahiplerinin ve hizmet sağlayıcıların gerekse vatandaşların bilinçlendirilmesi ve tedbir ile kurallara en üst seviyede uymalarını sağlamak amacıyla denetimlerin kesintisiz ve süreklilik teşkil edecek şekilde gerçekleştirileceği belirtildi.

Bu amaç doğrultusunda on gün boyunca lokanta, restoran ve toplu ulaşım araçlarına etkin denetimlerin yapılacağı ifade edildi.

Karamanlı Kaymakamı Adem Topaca, Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Uğur Özilhan, İlçe Emniyet Amiri Hasan Basri Çiçek ve İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Göktepe ilçede faaliyet gösteren iş yerlerinde denetimde bulundu.

Murat ÇOBAN / KMM

Bu RSS beslemesine abone ol
Saniye sonra Kapanacaktır
tempobet