Nedim ÇİFTÇİ

Nedim ÇİFTÇİ

Web site URL:

HAYIRLI OLSUN MU ?

Hepinizin bildiği gibi köy muhtarlıklarının bir çok sorunları var. Bunların en başında'da finansman olduğunu söyleyebiliriz.Aksini kimse iddia edemez.

Peki bu sorunu aşmak gerçekten zor mu? Aslında çok da zor değil. Tüm mesele Muhtarlardan ve azalarından başlayarak tüm köy halkını bilinçlendirmek suretiyle aşılabileceğinden hiç şüphem yok. Finansman kaynağı sadece köy muhtarlıklarının değil aynı zamanda Belediyelerin Hayır için yapmış oldukları çalışmalarda da büyük bir sorun teşkil etmektedir.

Peki bu sorunu çözmek gerçekten zor mu? Hayır, aslında çok kolay.Tüm mesele mantıklı düşünmekten geçmektedir. Bildiğiniz gibi Memleketimizde cenaze yemekleri verilmektedir. Yıllardır bu konu hep konuşulmuştur ama maalesef ki değişen hiç bir şey olmamıştır.

Şimdi şöyle bir düşünün; Köy Muhtarlıkları, Kaymakamlıklar vasıtasıyla bir muhtarlık hesabı açtıracaklar ve cenaze yakınları bu hesaba hayır için para yatıracaklar.Biriken bu para o köydeki ihtiyaç sahiplerine, yoksullara, çocukların eğitim harcamalarında ve köyün zorunlu ihtiyaçlarının giderilmesinde kullanılacak. Tüm harcamalar kayıt altına alınarak aylık toplantılar yapılarak köylülere bilgilendilirilecek. Düşünebiliyor musunuz böyle bir çalışmada muhtarlığa bağışlanacak parayı!

Peki köylü buna ne kadar itibar eder,  konuya bakış açısı nasıl olur, tartışılır. Köylüleri ikna etme çabasında en büyük sorumluluk yine, Muhtar ve azalara düşmektedir,Belkide ilk bağış yardımını onlar yaparak köylülere bu konuya ne kadar önem verdiklerini göstermeleri gerekecek.

Şimdi tekrar düşünecek olursak böyle bir proje kapsamından hangi köyde finans sorunu olabilir. Türkiye'nin başka yörelerinde böyle bir çalışma var mı bilmiyorum ama varsa bile takdirle karşılamak isterim.

Neden bizim memleketimizde böyle bir hayırlı iş olmasın.Bu konunun üzerine gidecek olan her Muhtara da sonuna kadar destek vermeye hazırım.

Sevgi ve Saygılarımla

NEDİM ÇİFTÇİ

Bu RSS beslemesine abone ol
Saniye sonra Kapanacaktır
tempobet