TEK DİLEKLERİ DİLEK'İN İSMİNİ YAŞATMAK - VİDEO HABER

Burdur’un Karamanlı ilçesine bağlı Dereköy köyünde yaşayan emekli polis memuru Süleyman Çoban ve eşi Fatma Çoban, 3 yıl önce 36 yaşında kanser hastalığından vefat eden kızları Dilek Palamutçu’nun ismini yaşatmak için Karamanlı Dereköy yolu üzerine, “Dilek Çeşmesi” yaptırıp, “Dilek Ormanı” ve “Dilek Ağacı” oluşturdu.

Karamanlı TV'ye konuşan Süleyman Çoban, kızının sağlığında çeşmenin olduğu alanda tarlada çalışan işçileri görerek, bölgede su olmaması nedeniyle zorluk yaşadıklarını fark ettiğini anlattı.

Kızının vefatıyla söylediği bu sözün aklına geldiğini ve hazineden izin alarak bölgeye çeşme yapmak istediğini belirten Çoban, “Muhtarımız Cahit Özçoban’a bu konuyu söyledim. Sağ olsunlar onlarda bunu onayladılar ve kızımın ölümünden üç gün sonra çeşme inşaatına başladık.” dedi.

Çoban, çeşmenin yapılmasının ardından amaçlarının Dilek’in adına piknik yapılabilecek ormanlık bir alan oluşturmak olduğunu ifade ederek, tüm vatandaşların burada oturup yemek yemelerini, buz gibi sudan içmelerini ve Dilek’e dua etmelerini istediklerini söyledi.

 

-         Eski Türkler’deki “Dilek Ağacı” geleneği de yaşatılıyor

 

Çeşmenin yanında, eski bir dilek ağacı olduğunu belirten Çoban, “Çeşmenin de buraya yapılması, dilek ağacının önemini biraz daha artırmış oldu. Vatandaşlar buraya geliyorlar, dualar ediyorlar, dilekte bulunuyorlar.” Diye konuştu.

Çoban, vefat eden kızının dilek gibi tertemiz, pırlanta gibi bir evlat olduğunu, Cenabı Allah’ın onu daha çok sevdiğini, anne ve babası olarak onu akıllarından çıkaramadıklarını dile getirerek şunları söyledi:

“Dileğimin adını yaşatmak için biz bu fedakarlıkları gösteriyoruz. İnşallah onun ismini yaşatacağız. Bizler ölünceye kadar, Dileğimin ismini en güzel bir şekilde yaşatacağız ve herkes de bunu örnek alacak. Çünkü Türkiye’nin her yerinde kırsal kesimlerde çok boş yer var. Ağaçlandıracaklar, güzelleştirecekler, burası bir örnek olacak. Burayı ben yaptırdım ama halkın malı oldu artık, benim değil. Burada yaklaşık yüz elliye yakın ağacımız var.” 

 

-         “Dilek ismi burada yaşıyor.”

 

Süleyman Çoban’ın eşi Fatma Çoban, kızının adına çeşme, orman ve dilek ağacı olmasını istediklerini anlattı. 

Dilek’in isminin ilelebet anılmasını istediklerini ifade eden Fatma Çoban, “Buraya gelen onun suyundan içsin, duasını etsin ve dilek ağacında ismi yaşasın diye yaptık. Allah izin verirse ölünceye kadar bu ağaçlara bakacağım. Dilek sağlığında, yeşili, ormanı, yardım etmeyi çok severdi. Düşene destek verir, kolundan tutardı. Bulunmaz bir yıldızdı, doğdu, battı. Allah seviyormuş. Ama Dilek ismi burada yaşıyor Allah’a şükür.” dedi.

KMM

Ortam

Saniye sonra Kapanacaktır
tempobet