ZİRAAT ODASI BAŞKANI GÜZ'DEN BİÇERDÖVER FİYATLARI DÜZENLEMESİ

Karamanlı Ziraat Odası Başkanı Hasan Güz, biçerdöver fiyat tarifesinde düzenleme yaptıklarını bildirdi.

Başkan Güz, yaptığı yazılı açıklamada, 2020 yılı ekin biçme fiyatlarının Karamanlı Ziraat Odası Başkanlığınca yeniden değerlendirildiğini kaydetti.

Önceki tarifede dönüm başına biçim ücretinin 22 lira olduğunu belirten Başkan Güz, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Biçerdöver sahiplerinin biçmemek için diretmeleri, halkı ekinlerin biçimi yetişmeyecek diye kışkırtmaları neticesinde halkta panik etkisi yaratmış ve dışarıdan da biçerdöverci gelmek istememiştir. Hatta biçerdöverciler tarafından Ziraat Odası Başkanlığımız göreve davet edilmiştir. Bu kapsamda bazı tedbirler ve aşağıdaki kararlar alınmıştır:


1. Ziraat Odası Başkanlığı olarak da çiftçilerimizin mağdur, ekinlerin zayiatsız  biçilmesi, parça biçimler olmaması ve biçerdöver bulunması için dönüm biçim fiyatı olarak 24 lira olarak belirlenmiştir.
2. Bazı biçerdöverciler geceleri büyük arazi sahiplerinin ekinlerini biçip, küçük arazilerin sona kalmasına ve çiftçilerimizin mağdur olmalarına sebebiyet vermekte idi.
3. Mağduriyetlerin giderilmesi için eskiden olduğu gibi saha saha ekim biçimi sağlanacaktır.
4. Karayollarının 144. Maddesi gereğince Biçerdöverlerin gün doğumundan gün batımına kadar çalıştıklarından dolayı ve gece arazi biçiminde oluşabilecek yangından dolayı gece biçimi yasaklanmıştır.

Bu kapsamda, gece biçiminin takibi, kurallara aykırı davrananlar hakkında yasal işlem yapılması için Kaymakamlığımıza, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne, Jandarmaya ve İlçe Trafik Amirliğine bildirimde bulunulmuştur.

Biçerdövercilerin ve çiftçilerin mağdur olmaması kurallara uymaları, gece biçim yapanları ihbar etmeleri kendi menfaatleri icabıdır. Bu vesile ile alınan bu kararların çiftçimize hayırlı olmasını diler, hayırlı ve bereketli hasatlar dilerim."

Murat ÇOBAN / KMM

Saniye sonra Kapanacaktır
tempobet