KARAMANLI MÜFTÜSÜ KARAGÖZ: ‘‘BU BAYRAM HUZUR VE ESENLİĞİN BAYRAMIDIR’’

Karamanlı Müftüsü Ahmet Karagöz, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Mesajında, Covid-19  salgın hastalığı nedeniyle camilerde, topluca teravih namazlarının kılınamadığını ve mukabelelerin okunamadığını ifade eden Karagöz, buna rağmen vatandaşlarımızın Allah'ın emirlerine bağlı kalarak, evleri mescide çevirdiğini kaydetti.

Müftü Karagöz, Ramazan Ayı'nın bu yıl evlerde dolu dolu yaşadığını ifade ederek, "Bir ay oruç tuttuktan sonra neşenin, sevincin, huzurun eşiğine geldik ve bu gün yine camilerden uzak da olsa bayrama kavuştuk hamdolsun. Hep birlikte aynı sofranın etrafında, aynı bekleyişin yolcusu olduk. İmsak ile orucumuza başlattık. İftarla sevindik. Bin aydan daha hayırlı Kadir gecesini ihya ettik. Mukabelelerimizi okuyarak Peygamber efendimizin (sav) Cebrail A.S. ile olan  sünnetini devam ettirdik. Fitre ve zekatlarımızla yardımlarımızla sevindirdik. Rabbimiz tarafından da bayramla sevindirildik. İnşallah, ahirette de cennet ile sevindiriliriz. Topluca aynı sevinçleri yüreklerimizde paylaştık. Müslümanlar olarak aynı çaresizliklerin, aynı Koronavirüs bulaşıcı hastalığının getirdiği kısıtlamalara maruz kaldık ve vefat eden kardeşlerimizin kederlerinin halkası olduk. Bütün farklılıklarımızı unuttuk. Bir olduk, birlik olduk. Her akşam iftarı hak ettiğimiz gibi bugün de bayramı hak ettik." dedi.

"Bu bayram, huzur ve esenliğin bayramıdır. Bu bayram, müminlerin bayramıdır." diye konuşan Müftü Ahmet Karagöz şöyle devam etti:

"Bu bayram, yokluğu, açlığı ve susuzluğu hissederek, başkasıyla paylaşmanın bayramıdır. Bu bayram bir salgın hastalığın sahip olduğumuz nimet ve kazanımlarımızın değerini bizlere öğrettiği, her şeyin para, mal, mülk, makam ve itibar olmadığını beynimize nakşettiği yaşam ve sağlık olmadan, hiçbir  şeyin olmayacağını anladığımız bayramdır. Yüce Rabbimiz, hepimizi sorumluluğunun bilincinde olanlardan eylesin. Tüm geçmişlerimizin mekanını ve makamını cennet eylesin. Hastalıkla mücadele eden kardeşlerimize şafi ismi şerifi, hürmetine şifa ihsan eylesin. Dertli ve sıkıntılı olanlarımıza ferahlık ve genişlik versin. Bizleri her türlü sıkıntı, bela, musibet ve dertlerden, akla, hayale gelen veya gelmeyen semavi ve arazi felaketlerden muhafaza eylesin. Bütün Müslüman kardeşlerimizle birlikte her türlü sıkıntılarımızın kalktığı bir dünya özlemiyle, Cenabı Allah, bizleri sağlık ve mutluluk içerisinde daha nice bayramlara kavuştursun. Bayramımız yeni bayramlar doğursun. Sevincimiz yeni sevinçlerin toprağı olsun. Mutluluğumuz dünyanın dört bir yanındaki acılara teselliler sunsun. Soframızda aç olanlar doysun. Elimizden susuzlar hep suya kansın. Birliğimiz, huzur ve muhabbetimiz daim olsun. Bu duygu ve düşüncelerle başta Karamanlı'lı kardeşlerimin ve misafirlerimizin, cennet ülkemizin güzel insanlarının Ramazan Bayramlarını tebrik ederim. Bayramımız mübarek olsun aziz kardeşlerim."

Murat ÇOBAN / KMM

Saniye sonra Kapanacaktır
tempobet