HACI ADAYLARI DUALARLA UĞURLANDI

Karamanlı ilçesinden hacca gidecek 13 hacı adayı dualarla uğurlandı.

Karamanlı Müftülüğü tarafından Merkez Çarşı Camii önünde düzenlenen uğurlama programına, Belediye Başkan vekili Hüseyin Balar, İlçe Müftüsü Ahmet Karagöz, daire amirleri, hacı adayları, hacı adaylarının yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Kuranı Kerim tilaveti ile başlayan programda konuşma yapan Müftü Ahmet Karagöz, hiç bir yolculuğun hac yolculuğu kadar heyecanlı olmadığını söyledi.

Hac heyecanının sadece hacı adaylarının yaşamadığını vurgulayan Karagöz, "Hac ibadeti sadece hacılarımızı değil yakınlarını, arkadaşlarını hatta bütün inananları heyecanlandırmaktadır. Tabi ki bu yolculuğun heyecanlı oluşunun sebebi manevi bir yolculuk oluşundandır. Hac ibadeti manevi zenginlikleri içinde barındırır. Irkları, renkleri, kültürleri, örf ve adetleri bir birinden farklı, dünyanın her bir tarafından insanların aynı zaman ve mekanda buluştukları bir ibadet yeridir. Kıymetli hacı adaylarımız sizlere birkaç hususu hatırlatmak istiyorum. Oraya ibadet için gidiyorsunuz. Bundan dolayı gittiğinizde kendinizi alışverişe kaptırmayın. Manevi alışveriş, manevi ticaret için gidiyorsunuz; maddi ticaret için değil. Oralardan maddi olarak getireceğiniz şeyler, yalnızca hurma ve zemzem olsun. Onların haricinde hediyelik olarak alacağınız şeyleri buralardan daha kolayca ve daha kaliteli olarak alabilirsiniz. Şunu bilin ki namazı burada da kılabilirsiniz, Kuran’ı burada da okuyabilirsiniz ama tavafı, Kâbe dışında hiçbir yerde yapamazsınız. Öyleyse oralarda alışverişe değil Kabe'de, Mescidi Nebi'de namaz kılmaya ve  tavaf ibadetine fazlasıyla önem vermelisiniz. Sizler, Allah'ın misafirlerisiniz dualarınız indi ilahide makbuldür.  Sizlerin duaları çok önemli. Bizler için de dua edin. Biliyorsunuz ki hac yolculuğuna çıkanlardan herkes dua ister. Neden? Çünkü Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in sünnetidir bu. Kendisi gidemediği halde umreye giden Hz. Ömer’e (r.a.) Efendimiz, ‘Ya Ömer, gittiğin zaman bana da dua eder misin?’ demiştir. Peygamberimiz bile dua istemişse bizlerin daha çok istemesi gerekir. Onun için sizlerden dua istiyoruz. Memleketimiz,ülkemiz vatanımız ve sevdikleriniz için oralarda çok dua edin inşallah.” dedi.

Belediye Başkan Vekili Hüseyin Balar yaptığı konuşmada, hac vazifesinin Müslümanlar için ne kadar önemli olduğuna değindi.

Balar, "Her müminin gönlünde hac ibadetini ifa etmek yatar, bu sene sizlere nasip oldu. İnşallah hacı olup geleceksiniz. Kutsal beldelerde Karamanlı'mıza, Burdur'umuza, ülkemize ve sevdiklerinize bol bol dua edin yolunuz açık olsun.” dedi.

Daha sonra Müftü Karagöz'ün yaptığı dua ile program sona erdi.

KMM

Saniye sonra Kapanacaktır