BURDUR VALİSİ ŞILDAK KARAMANLI'DA GELECEK ÇAĞIN EĞİTİM YATIRIMININ AÇILIŞINI YAPTI

Burdur Valisi Hasan Şıldak, Karamanlı’da robotik kodlama atölyesinin açılışını yaptı.

Karamanlı Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘Karakod: Karamanlı Kodluyor’ adıyla hayata geçirilen projede öğrencilere STEM ve kodlama eğitimi verilecek.

Karamanlı Halk Eğitim Merkezine ait binada, Karamanlı Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen, “Karakod: Karamanlı Kodluyor” robotik kodlama projesi çerçevesinde açılan atölye, 142 bin liraya mal oldu.

Öğretmenler tarafından verilen sunumu dinleyen Vali Şıldak, öğrencilerin yaptığı çalışmalarını inceledi.

Vali Şıldak yaptığı açıklamada, robotik kodlama projesinin, Karamanlı Kaymakamlığı ile hayırsever vatandaşların verdiği destekle hayata geçirildiğini söyledi.

Okulların modern hizmetlere kavuştuğunu dile getiren Şıldak şunları kaydetti:

“Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığımızın çok güzel çalışmaları var. İlimizde ve ilçelerimizde bu örnekleri görüyoruz. Hedefimiz, ilçelerimizde en az bir tane modern eğitim hizmeti veren böyle bir atölyenin kazandırılmasıdır. Bunun için de çaba gösteriyoruz. Karamanlı’da böyle bir açılışta bulunmak anlamlı. Çünkü çok başarılı okullarımız var burada. Ümit ediyoruz ki bu tür imkanlar verildikçe çocuklarımız, öğretmenlerimiz çok daha iyilerini ortaya koyacaklar ve ülkemizin gelişimine katkı sunmaya devam edecekler. Gurur duyduk. Herkese çok teşekkür ediyorum.”

Tefenni Kaymakamı ve Karamanlı Kaymakam vekili İlker Eker, projenin önceki Karamanlı Kaymakamı Abdulselam Bıçak'ın büyük gayreti ile hayat geçtiğini belirtti.

Dünyanın her geçen gün küreselleştiğini ve rekabet ortamının çoğaldığını ifade eden Eker, dünya ölçeğindeki pastadan pay alabilmenin artık çok zor olduğuna vurgu yaparak, “Dolayısıyla ülke olarak çağı yakalamamız gerekiyor. Bu ve benzeri atılımlar ülkemiz açısından son derece önemli. Bu anlamda kodlama atölyemizin ülkemize, ilimize ve ilçemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Kaymakam Eker, öğrencilerin 3D yazıcı ile yaptıkları Vali Hasan Şıldak’ın isminin yer aldığı isimliği Vali Şıldak’a takdim etti.

Daha sonra Vali Şıldak, yapımı tamamlanan Hakan Sevim Fen Lisesi öğrenci yurdunda incelemelerde bulundu.

Vali Şıldak’a Tefenni Kaymakamı ve Karamanlı Kaymakam vekili İlker Eker, Karamanlı Belediye Başkan vekili Hüseyin Uğurel ve İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram eşlik etti.

- STEM nedir ve neden Önemlidir ?

Son zamanlarda oldukça sık duyulan STEM eğitim sistemi Science, Technology, Engineering ve Math’in (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) kısaltılması olan bir kelimedir.

STEM eğitim sistemi teknik olarak ülkemizde ilkokul çağından beridir uygulanmaktadır. Ancak 2011 yılından itibaren ABD’den yayılan popüler bir eğitim sistemi olarak ismi STEM olarak tanımlanmış ve dünyada birçok okulda (ülkemizde de aynı isimle eğitim sistemini uygulayan okullar mevcuttur) uygulanmaya başlamış bir eğitim sistemidir. Bu sistem sayesinde, öğrencilere Fen bilimleri, Matematik gibi dersleri ezber sisteminden çıkartıp, bilgilerin gerçek yaşamda uygulanabilirliği ve problem çözme teknik ve metotlarının geliştirilmesi, merak, araştırma ve yaratıcılık özelliklerinin öne çıkartılmasını hedef alınmaktadır.

İlerleyen teknolojiler ve dijitalleşen dünya’da kullanılan cep telefonları, televizyonlar, bilgisayar ve robotik sistemler sayesinde, sayısal mesleklere duyulan ihtiyaç ve talep her geçen gün artmaktadır. İşte bu sistemleri analiz edebilecek, üretebilecek ve kullanabilecek öğrencilerin üniversitelerde daha rahat eğitim alabilmeleri için STEM eğitimleri 1-12 yıllar arasında sunulmaktadır. Bu eğitim sistemi sayesinde geleceğin mesleklerine daha kolay adapte olabilmek ve mesleki kaygıları ortadan kaldırmak amaçlanmıştır. 

KMM

Saniye sonra Kapanacaktır
tempobet