KARAMANLI MÜFTÜSÜ AHMET KARAGÖZ'DEN BERAAT KANDİLİ MESAJI

Karamanlı Müftüsü Ahmet Karagöz, Beraat Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Karagöz mesajında, Ramazan ayının iyice yaklaştığını belirterek, Berat Kandilinin 19 Nisan 2019 Cuma gününü Cumartesiye bağlayan gecede idrak edileceğini kaydetti.

Karagöz açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Tüm Karamanlılı kardeşlerimizin ve misafirlerimizin Berat Kandillerini tebrik eder Cenab-ı Allahtan bizleri Ramazan-ı Şerife ve Bayramlara da kavuşturmasını niyaz ederiz. Berat: Allah'ın affı ve bağışlaması, günah, borç ve cezadan kurtulmak gibi anlamlara gelmektedir. Beratın özünde, günahlardan arınma ve Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşma amacı vardır. Bu gecede Allah'ın affı ve bağışlamasının çok olacağı müjdelendiği için bu geceye 'Berat Gecesi' denilmiştir. Berat gecesi hicri aylardan şaban ayının on beşinci gecesidir.

Kandiller ve benzeri geceler; iman, ibadet ve düşünce hayatımız bakımından kendimizi yenilememiz, geçmişimizi muhasebe etmemiz, geleceğimizi planlama ve ümitlerimizi tazelememiz için büyük bir fırsattır. Bu gece münasebetiyle, içimizdeki manevi duyguların sesine kulak vererek günahlarımıza tövbe etmeli, tüm Müslümanlar ve insanlık için Allah'a dua ve niyazda bulunmalıyız. Yüce Allah, bu gecede ilahi rahmetini bol bol indirmekte, rızk ve şifa kapılarını sonuna kadar açarak, bizleri sonsuz ikramlarına davet etmektedir. Berat kandilinin aydınlattığı manevi ortam, bizlere dengeli bir hayat kurma bilinci sağlamakta, kendimizi gözden geçirme ve yenileme imkanı sunmaktadır. 

Yüce dinimiz İslam dünya ve ahiret, madde ve mana dengesine; akıl, düşünce, duygu ve bilginin ahenkli şekilde buluşturulmasına dayanır. Günümüzde ferdi ve toplumsal hayatımızdaki maddi ve manevi değerler dengesi bozulmuş, dünyevileşme, bencillik gibi olumsuzluklar ruh sağlığımızı bozmaya başlamıştır. Oysa Yüce dinimiz İslam, insanın maddi ihtiyaçları kadar ruhi ihtiyaçlarını da dikkate almış, onun devamlı surette Yüce Yaratanla bağlantı içinde olmasına önem vermiştir. 

Berat gecesini idrak ettiğimiz bugünlerde hepimiz Yüce Allah'ın Kur'an'da kendisinden ümit kesmememizi isteyen ve bizleri affedeceğini müjdeleyen mesajına kulak vermeli ve her birimiz kendimizin muhasebesini yapmalıyız.

Berat Kandili vesilesiyle 19 Nisan 2019 Cuma günü akşam namazından sonra Karamanlı'daki  tüm camilerimizde olduğu gibi Merkez Çarşı Camiinde de 'Kandil Özel Programımız' olacaktır. Programlarımıza tüm halkımızı davet eder, bu duygu ve düşüncelerle Karamanlılı kardeşlerimizin, misafirlerimizin ve tüm inananların Berat kandillerini tebrik eder, yapacağımız dua ve niyazların kabul görmesini, İslam aleminin, birlik ve beraberliğine, aziz milletimizin ve bütün insanlığın barış, huzur ve saadetine vesile olmasını Yüce Allah'tan temenni ve niyaz ederim."

KMM

 

Saniye sonra Kapanacaktır
tempobet