BURDUR ESNAF ODALARI BİRLİĞİ'NDEN "ESNAFINA SAHİP ÇIK" ÇAĞRISI - VİDEO HABER

Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Metin Sipahi, Burdur, Isparta ve Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile birlikte eş zamanlı olarak düzenlediği basın toplantısında, esnafa sahip çıkılmasını istedi.

6. Bölge Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi hizmet binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Başkan Sipahi, yerel esnafın Kovid-19 salgınından olumsuz etkilendiğini belirtti.

Sipahi "Bizler de odalarımız, birliklerimiz, konfederasyonumuz TESK ve Merkez Birliğimiz, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) ile birlikte devletimiz tarafından yürürlüğe konan her türlü tedbir ve düzenlemeye destek verdik. Alınan her karara disiplinle uyulması için esnafımızı bilinçlendirdik. Hastalığın yayılmasını engellemek için alınan önlemler, hem yerel düzeyde hem de dünya ölçeğinde yatırımı, ticareti ve üretimi sekteye uğrattı. Tabi bu süreçten en çok etkilenen kesim hiç şüphesiz küçük sermayesi ve kapasitesi ile esnaf ve sanatkarımız oldu. Berber ve kuaförlerden kıraathanelere, eğlence yerlerinden lokantalara kadar pek çok işletme geçici süreliğine kapatıldı, toplu taşımada yeni kurallar kondu. 65 yaş üstü esnafımız iş yerini açamaz oldu. İnsanların evden çıkamamaları, en temel ihtiyaçların bile ertelenmesi esnaf ve sanatkarımızı derinden etkiledi" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’yle esnaf ve sanatkara kredi kefalet kooperatifleri aracılığıyla Halk Bankasından kullandıkları hazine destekli kredilerin üç aylık taksit ve faiz ödemelerinin ertelendiğini kaydeden Sipahi "Yine Halk Bankasından ertelemeli doğrudan kredi kullandırılması,  kısa çalışma ödeneği, hane başına gelir desteği, vergi ve prim borçlarında erteleme, kamu kurumlarına ait iş yerlerinden kira alınmaması gibi desteklerle esnafımız biraz olsun nefes aldı. Son olarak da kooperatif takibine intikal eden borçlar için esnafımıza yapılandırma kolaylığı getirildi. Verilen desteklerden dolayı başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere hükümetimize teşekkür ediyoruz. Ancak gelinen noktada, esnaf ve sanatkarımızın daha çok desteğe ihtiyaç duyduğu ortadadır. Sayın Cumhurbaşkanımızdan, esnaf ve sanatkârlarımıza kefalet kooperatifleri aracılığıyla kullandırılmış olan kredilerin, geri ödeme tarihlerinin 

faizleri hazinece karşılanmak kaydıyla, bir kez daha 3 ay süre ile yeniden ötelenmesini, Esnafımızın Sosyal Güvenlik Primleri ödemelerinin 2020 yılı sonuna kadar devlet tarafından karşılanmasını, Esnaf ve sanatkârlarımızca ödenen iş yeri kira stopajı uygulamasına son verilmesini, Salgın sürecinde temel gıda maddeleri ile temizlik ürünlerinden KDV alınmaması ya da bu oranın yüzde 1’e indirilmesini, Esnaf ve sanatkârlara doğrudan nakit desteği sağlanmasını, Esnaf ve sanatkârların 2020 yılı Mart ayından yıl sonuna kadar olan vergi ve sosyal güvenlik primi borçlarına, 2021 yılı Ocak ayından başlamak ve gecikme zammı ve faizi alınmamak kaydı ile 36 ayda geri ödenmek üzere yeni bir yapılandırma getirilmesini, Kahvehanelerde gereken hijyen tedbirleri ve Kovid-19 önlemleri alınmak kaydıyla oyunların serbest bırakılmasını, il içinde faaliyet gösteren ve D-4 Yetki Belgesine sahip olan araçlardaki yüzde 50 oranında yolcu taşıyabilme uygulamasının kaldırılmasını, Bununla birlikte okul servis araçlarındaki yüzde 50 yolcu taşıma uygulamasının iptal edilerek tam kapasite ile çalışmalarının önünün açılmasını, Turizm bölgelerinde çalışan 9 koltuklu taksilerin 3 yolcudan fazla taşımaması şeklindeki uygulamanın kaldırılarak yolcu kapasitesinin yüzde 50’ye yükseltilmesini istedik" diye konuştu.

Esnaf ve sanatkarın sadece devletin değil,  halkında desteğine ihtiyacı olduğunu aktaran Sipahi şunları ifadeleri kullandı:

"Her zaman sizlerin yanında olan yemediğini size yedirmeyen, veresiye defterini açan, ‘yoksa sonra verirsin’ diyen,  ‘gel bir bardak çayımı iç’ diyerek muhabbetini esirgemeyen, cenazenizde, düğününüzde yanınızda olan, mahalleyi, sokağı gözetleyen kollayan esnafımıza sahip çıkma zamanıdır. Bizler de ilimiz de esnaf ve sanatkarın temsilcisi olarak, sizlere çağrıda bulunuyoruz. 

İçinden geçtiğimiz bu zor günlerde esnafımızın yanında olun. Gelin alışverişinizi yerel esnaftan yapın. Çünkü yerel esnaftan alışveriş ekonomiye can vermek demektir. Çünkü küçük esnaf bizi biz yapan milli ve yerli değerlerimize sahip çıkandır. Yerel esnaftan alışveriş demek paranın ülke ekonomisinde kalması, Türk Lirasının değer kazanması, ilimizin kalkınması demektir. Gün birlik günü, gün esnafa sahip çıkma günüdür. Tüm millet el ele vererek bu günleri de elbette atlatacağız. Karanlığın sonundaki ışık görünmüştür. Halkımızın da esnafına vereceği destekle daha iyi fırsatların doğacağına, yeniden hızla üretmeye, ticaretimizi artırmaya başlayacağımıza, yakın bir gelecekte refah seviyesi daha da yükselmiş, pandemi sürecinden  ekonomisi çok daha güçlü bir ülke olarak çıkacağımıza yürekten inanıyorum. Üç ilimizde aynı anda başlatılan ‘Esnafına sahip çık’ çağrımızın esnafımıza hayırlara vesile olmasını diliyor, basın toplantımıza katılımlarınızdan dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum. Unutmayın! Esnaf bu şehrin ışığıdır. Işığınız sönmesin."  

Toplantıya, Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim kurulu üyeleri de katıldı.

Murat ÇOBAN / KMM

Ortam

Son DüzenlenmePazartesi, 20 Temmuz 2020 18:03
Saniye sonra Kapanacaktır
tempobet