Murat ÇOBAN

Murat ÇOBAN

Cep Telefonu:0 532 776 2143
Web site URL: http://www.karamanlihaber.com/

KARAMANLILI ÖĞRENCİLER GURURUMUZ OLDU

Burdur’da düzenlenen okul sporları il müsabakalarında Karamanlı’da öğrenim gören öğrenciler başarılı sonuçlar elde etti.

Karamanlı Milli Eğitim Müdülüğü’nden yapılan açıklamaya göre, spor dalları ve başarı sıralaması şu şekilde sonuçlandı:

“Atletizm il birinciliği yarışmaları:

100 metre kızlar koşu yarışmasında: Hediye Altay il birincisi, Işılnaz Kurt il ikincisi, Selinay Özekinci il üçüncüsü ve Burcu Üstünay il dördüncüsü

100 metre erkekler koşu yarışmasında: Mehmet Sunar il üçüncüsü

110 metre engelli koşuda: Yusuf Özkara il 1 birincisi

1500 metre kızlar koşu yarışmasında: Ayşe Akalın il ikincisi

200 metre kızlar koşu yarışmasında: Buse Çınar il ikincisi, Şenay Kanlı il üçüncüsü

200 metre erkekler koşu yarışmasında: Yusuf Özkara il birincisi, Burak Neşe il ikincisi ve Mehmet Sunar il üçüncüsü

Kızlar yüksek atlama yarışmasında: Selin Gül Dağdeviren il birincisi

800 metre erkekler koşu yarışmasında: Burak Neşe il ikincisi

Erkekler gülle atma yarışmasında: Mehmet Sunar il birincisi, Hüseyin Aykol il ikincisi ve Musa Güneş il üçüncüsü

Erkekler disk atma yarışmasında: Musa Sunar il birincisi

Kızlar disk atma yarışmasında: Emine Nur Akcan il üçüncüsü

Kızlar bilek güreşi yarışmasında: Anakadın Akçay, Sümeyye Şengün ve Fahriye Öztürk il birinciliğini paylaştı
Erkekler bilek güreşi yarışmasında: Gürol Coşkun, Yusuf Özkara ve Yusuf Kuşçu il birinciliğini paylaştı.”

Yapılan açıklamada, öğrencilerin müsabakalara hazırlanmasında emeği geçen Beden Eğitimi Öğretmeni Gülaçtı Demir'e, okul yöneticilerine, müsabakalara ulaşım konusunda destek veren Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu'na teşekkür edildi.

KMM

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BURDUR'A GELECEK

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Burdur'a gelecek.

Alınan bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Şubat Pazartesi günü saat 13:00’da Burdur Cumhuriyet Meydanında düzenlenecek mitingde vatandaşlara hitap edecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha sonra Isparta’da düzenlenen mitinge katılacak.

KMM

MHP BAŞKAN ADAYI TÜRKOĞLU ÇİFTÇİLİK VE HAYVANCILIK PROJELERİNİ ANLATTI

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Karamanlı Belediye Başkan Adayı Filiz Şener Türkoğlu, çiftçilik ve hayvancılık projeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Açıklamasında, Karamanlı halkının yüzde doksanının geçimini çiftçilik ve hayvancılıktan sağladığını ifade eden Türkoğlu, gözlenmediği en büyük sıkıntının hayvan atıklarının taşınması olduğunu belirtti.

Bu atıkların yağışlı havalarda sıvı şekle dönüşerek yollara taştığını ve vatandaşları rahatsız ettiğini kaydeden Türkoğlu, “Bu sıkıntının çözümü noktasında imkanı ve maddi durumu iyi olanlar kendi çabalarıyla taşıma işlemini yapıyor. Ancak imkanı olmayan üreticilerimiz için belediyemiz araçlarını uygun fiyatlarla tahsis edebiliriz. Uygun fiyat derken, hizmet amacı güttüğümüz için sadece aracın yakıt masrafını talep edebiliriz. Maalesef vatandaşa bu meblağların üzerinde fiyat söyleniyormuş. Bunu duyunca çok üzüldüm. Bu konuda yardımcı olabiliriz. Benim hayvancılık projelerimi uygulamaya koyuncaya kadar hayvan atıklarını depolarda biriktirip, oradan çekilmesini de sağlayabiliriz.” dedi.

Eski alt yapı sisteminin hayvan atıklarının taşınmasında da kullanılabileceğini söyleyen Türkoğlu, “Kanalizasyon sistemimiz yenileniyor. Ancak keşke eski sistemin iptal edilmemesi söz konusu olsaydı da hayvan atıklarını bu eski sistem aracılığıyla taşıyabilseydik.” diye konuştu.

Baraj suyunun evlere dağıtılarak bahçe sulamasında kullanılması konusunda konuşan Türkoğlu, şöyle söyledi:

“Alt yapı çalışmaları kapsamında içme suyu şebekesi de var. Eski içme suyu şebekesini iptal etmesek, çünkü fazla zarar görmediğini duydum. Bunu iptal etmesek. Baraj suyunu biz buraya aktararak halkımızın evinin bahçesindeki yetiştirmek istediği ağacı, sebze ve meyvesini buradan sulanmasını sağlasak bence hoş olur.”

Başkan Selimoğlu’nun sulama fiyatlarında yaptığı indirimi eleştiren Türkoğlu, “Madem belediye su fiyatlarında indirim yapabiliyordu. Neden seçime 45 gün kala yaptı? Çiftçilerimiz şu an tohum ve gübre alarak tarlalarını ekme derdinde. Yani gübre ile tohum alacağı parayı, şimdi suya mı yatırsın? Neden bu indirim geçen sulama döneminde yapılmadı. Benim su fiyatlarının indirilmesi ve ayrımcılığın kaldırılması diye bir projem var. Ben başkan olduğum gün itibariyle su fiyatlarında indirim sağlayacağım. Ayrımcılıktan kastım; evde kullanılan suyun, sanayide kullanılan suyun, esnafın kullandığı suyun ve mermer ocaklarındaki suyun farklı fiyat tarifelerinin eşitlenmesini sağlamaktı. Belediye eğer halka hizmet için varsa, her anlamda hizmet etmek, yardımcı olmak zorunda. Biz 5 liraya maliyeti olan kartı 40 liraya satarsak, çiftçiyi zora koşmuş oluruz. Bu kart da her sondajda kullanılamıyor. Tanesi 40 liradan satılan bu kartlar çok para. Başkan olursam bu fiyatlarda indirim yapacağım. Ayrıca hafta sonlarında kartların bakiyesinin bitmesi durumunda, 24 saat açık olan belediye akaryakıt istasyonundan dolum yapılabilir. Böyle bir kolaylık sağlanabilir.” dedi.

Çiftçiye mazot desteği projesi hakkında da bilgiler veren Türkoğlu, devletin çiftçilere mazot desteği vermesine rağmen yeterli gelmediğini savunarak şu ifadeleri kullandı:

“Bizim belediyemizin akaryakıt istasyonu var. Belediye akaryakıt istasyonumuz aracılığıyla çiftçilerimize küçük de olsa bir desteğimiz olabilecekse bunu yapmamız gerekiyor. Ziraat Odası’ndan aldıkları Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) belgesini getiren çiftçilerimize dönüm başına 2 litre mazot verelim. Bu mazotu dönüm başına maliyetine 2 litre verelim. Böylelikle çiftçimize destekte bulunmuş olalım. Bunun çiftçilerimiz için gerçekten çok büyük bir destek olduğuna inanıyorum. Çiftçilerimiz ekim ve hasat zamanında mazottan kar edebilirse, çiftçimiz de biz de çok mutlu olacağız.”

Eskiden Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı’nın bulunduğunu anlatan Türkoğlu, “Tarladaki ürünlerin hayvanlar tarafından yedirilmesi, tarladaki sulama borularının yanması, tarladaki tarım donanımlarının zarar görmesi gibi durumlara karşı çalışma yapmak istiyorum. Bu sorunların çözümünde geçmiş dönemlerde faaliyet gösteren Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı’nın tekrar kurulmasını planlıyorum. Gerçekten bunun yararlı olacağına da inanıyorum.“ diye konuştu.

KMM

KARAMANLI ZİRAAT ODASI BAŞKANI GÜZ GÜVEN TAZELEDİ

Karamanlı Ziraat Odası’nın olağan genel kurul toplantısında başkanlığa yeniden Hasan Güz seçildi.

Nimet Güvener Konferans Salonunda düzenlenen genel kurul toplantısına, Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, CHP Karamanlı Belediye Başkan Adayı Turgut Yasa, MHP Karamanlı Belediye Başkan Adayı Filiz Şener Türkoğlu, siyasi partilerin ilçe başkanları, çevre ilçelerin ziraat odası başkanları ve ziraat odası delegeleri katıldı.

Divan Başkanlığını Yeşilova Ziraat Odası Başkanı Tekin Korkmaz’ın yaptığı genel kurulda, faaliyet raporu okundu, kati ve tahmini bütçeler ibraz edildi.

Başkan adaylarının konuşmalarının ardından, seçime giren mevcut başkan Hasan Güz ile Özcan Şengül’ün listeleri divana verildi.

20 delegenin katıldığı seçim sonunda 16 oy alan mevcut başkan Hasan Güz yeniden başkan seçildi.

Seçim sonunda Ziraat Odası Meclis Yönetim Kurulu’nda; Hasan Güz, Ömür Karakaya, Ümit Özkan, Mahmut Coşkun, Bayram Tekin, Cahit Özçoban, Osman Avcıoğlu, Mustafa Göncü, Süleyman Sarı, Ahmet Özeren, Hasan Cankara, Muammer Baykan, Hüseyin Aykaç ve Ömer Çoban yer aldı.

KMM

Bu RSS beslemesine abone ol

Karamanlı

Saniye sonra Kapanacaktır