Murat ÇOBAN

Murat ÇOBAN

Cep Telefonu:0 532 776 2143
Web site URL: http://www.karamanlihaber.com/

BURDUR ŞEKER FABRİKASININ ÖZELLEŞECEĞİ İDDİASI

Türkiye genelinde şeker fabrikalarının özelleşeceği yönünde çıkan tartışmalar devam ediyor.

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker ve Şeker-İş Sendikası Burdur Şubesi Başkanı Mustafa Onay, Burdur Şeker Fabrikasının özelleşmemesi gerektiği yönünde açıklamada bulundu.

Açıklamasında, Türkiye'nin şeker pancarı üretimi için şeker fabrikalarının çok büyük önem taşıdığını anlatan Milletvekili Göker, Türkiye'de 25'i kamu, 8'i özel sektöre ait olmak üzere 33 şeker fabrikası faaliyet gösterdiğini belirtti.

Göker, 1955 yılından beri faaliyet gösteren Burdur Şeker Fabrikasının yılda ortalama 600 bin ton pancar işleyerek Burdur ekonomisine devasa bir katkı sağladığını dile getirerek, "Burdur’umuzda 8 bölgede 80 bin ila 120 bin dekar arasında pancar ekimi yapan yaklaşık 2 bin 200 pancar üreticisi bulunmaktadır. Pancar alım zamanında geçici işçilerle birlikte yaklaşık bin kişinin çalıştığı Burdur Şeker Fabrikası şehrimizin can damarıdır." dedi.

Göker şu ifadeleri kullandı: "Yapılacak en son özelleştirmenin şeker fabrikaları olması gerektiğini defalarca söylememize rağmen maalesef AK Parti Hükümeti, bu yanlışın peşinde koşmaya devam etmektedir. Şeker pancarı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en fazla katma değer ve istihdam yaratan ürün olarak göze çarpmaktadır. Şeker fabrikaları sadece birer fabrika değil, 100 binlerce insanın ekmek kapısı durumundadır. Üretilen şeker pancarı üreticilerin, yaş küspe hayvancıların, şeker de tatlandırıcı sektörünün lokomotifi konumundadır. Söz konusu bu fabrikaları "Kâr etmiyor" mantığıyla yola çıkarak özelleştirmeye çalışmak doğrudan 100 binlerce insanın, dolaylı olarak da milyonlarca insanın ekmeğiyle oynamakla eşdeğerdir.

Milli sanayi açısından ülkemizin en stratejik kurumlarının başında gelen şeker fabrikalarını özelleştirmek aynı zamanda halk sağlığına ihanet etmekle eşdeğer olacaktır. Avrupa ülkelerinde nişasta bazlı şeker kotası ortalama yüzde 1-2’lerde seyrederken, Türkiye'de bu oran yüzde 10’lar seviyesindedir. Mısır şurubundaki yüksek früktozun pek çok sağlık sorununa neden olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Yüksek şeker potansiyeline sahip ülkemizde şeker pancarı tarımının ve endüstrisinin korunarak desteklenmesi gerekirken özelleştirme yapılması hangi akla hizmettir.

Kamuoyuna yansıyan bu haberlerin doğru olmaması sadece Burdurluların değil tüm Türkiye’nin beklentisidir."

Şeker-İş Sendikası Burdur Şubesi Başkanı Mustafa Onay ise yaptığı açıklamada, Burdur Şeker Fabrikasının özelleştirilmesi kararının yanlış bir karar olacağını söyledi.

Onay gazetecilere yaptığı açıklamada,  "Bir süredir ertelenen bu gündem, şimdi yeniden karşımıza çıkmaktadır. Şimdi, yeniden konuyu ele almak, yanlışları yetkililere ve kamuoyuna hatırlatmak durumunda kalıyoruz. Burdur Şeker Fabrikamızın özelleştirilmesi yanlıştır ve bu yanlış karardan dönülmelidir." dedi.

Onay, Burdur Şeker Fabrikasının şehirde hayvancılığın gelişmesine büyük katkı sağladığını ve sanayide lokomotif durumda olduğuna işaret ederek, fabrikanın başlı başına bir istihdam kaynağı olduğunu söyledi.

Türkiye Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatif Birlikleri Merkez Birliği Başkanı (Köy-Koop) Genel Başkanı Yakup Yıldız da birlik binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Burdur Şeker Fabrikası'nın bölgenin ekonomik lokomotifi olduğunu söyledi.

Burdur Şeker Fabrikası'nın satış şartnamesinin 20 Şubat 2018'de çıkacağını dile getiren Yıldız, "Pancar Ekicileri Kooperatifi Birliği (PANKOBİRLİK) başta olmak üzere diğer tüm sivil toplum örgütleri elini taşın altına koyarak, ortak bir konsorsiyum sağlayarak Burdur Şeker Fabrikası'nın Burdur'da kalmasını sağlaması lazım. Biz her zaman olduğu gibi Köy-Koop olarak elimizi taşın altına koymaya, üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız." dedi.

KMM

KARAMANLI ZABITA EKİPLERİ FIRIN DENETİMLERİNE DEVAM EDİYOR

Karamanlı Belediyesi Zabıta ekipleri, fırın denetimlerine devam ediyor. 

Karamanlı Belediyesi Zabıta biriminden yapılan açıklamada, ekiplerin yaptığı ani denetimler ile gıda üzerine faaliyet gösteren işletmelerin, kontrol altında tutulduğu bildirildi.

Açıklamada önceliğin halk sağlığı olduğuna vurgu yapılarak, özellikle ürünlerin gramajları ile üretim alanları, depo ve vitrinlerin hijyenliği konularına taviz verilmediği kaydedildi.

Ekipler, eksiği bulunan işletmeleri önce uyardı, sonra devam etmesi halinde işlem yaptı. Denetimlerden başarılı çıkan işletmelere de ayrıca tebrik etmeyi ihmal etmeyen zabıta ekipleri, işletmecilerin ruhsat, ekmek ve pide gramajları ile fiyat listelerinin halkın görecekleri bir yerde sergilemeleri uyarısında bulundular.

Zabıta ekipleri tarafından, halkın ekmek ihtiyacına cevap veren işletmeleri sıkı denetim altında tutmaya devam edileceği, aksi yönde hareket edenlere önce uyarı, bir sonraki denetimlerde ise yasal işlem yapılacağı belirtildi. 

KMM

GÖREVİ BAŞINDA KALP KRİZİ GEÇİREN POLİS MEMURU ŞEHİT OLDU

Mardin'in Nusaybin ilçesinde görev yapan polis memuru Recai Kaya (52), geçirdiği kalp krizi sonucu kaldırıldığı hastanede kurtarılamayarak şehit oldu.

Nusaybin İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görev yapan Burdur'un Tefenni ilçesine bağlı Hasanpaşa köyü nüfusuna kayıtlı polis memuru Recai Kaya, görevi başında kalp krizi geçirmesi üzerine meslektaşları tarafından Nusaybin Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Hastanede bir süre tedavi gören Kaya, sağlık ekiplerinin yaptığı tüm müdahaleye rağmen kurtarılamayarak şehit oldu.

Kaya'nın cenazesi, 20 şubat salı günü öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından köy mezarlığına defnedilecek.

Haberler.com

KARAMANLI ESNAF VE SANATKARLAR KREDİ KEFALET KOOPERATİFİ GENEL KURULU YAPILDI

Karamanlı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi, olağan genel kurul toplantısı yapıldı.

Nimet Güvener İlkokulu Konferans Salonunda gerçekleştirilen genel kurula, Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Göller Bölge Birliği Başkanı Ahmet Tural, Halk Bankası Karamanlı Şube Müdürü Ali Çelik, çevre il ve ilçelerin kooperatif ve esnaf odası başkanları, ve üyeler katıldı.

Divan Başkanlığını Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Göller Bölge Birliği Başkanı Ahmet Tural’ın yaptığı toplantıda, kati ve tahmini bütçeler, faaliyet raporları ve bilançolar görüşüldü.

Genel kurul sonucunda seçime tek listeyle katılan mevcut başkan Metin Sipahi, oyların tamamını alarak yeniden başkanlığa seçildi.

Toplantı sonunda üyelere seslenen Başkan Sipahi kooperatifi, risk grubunu beşinci gruptan en yüksek kademe olan birinci gruba çıkardıklarını anlattı.

Üyelerine, 2 yüz bin lira işletme kredisi, 5 yüz bin liraya kadar 10 yıl vadeli işyeri edindirme kredisi ve 5 yüz bin lira 5 vadeli ticari araç kredisi verebilen bir kooperatif haline getirdiklerini ifade eden Sipahi, son günlerde üzerlerine çamur atılmaya kalkışıldığını belirtti.

Sipahi, “23 yıldır görevimi layıkıyla yaptığıma inanıyorum. Bunca yıldır başımızı öne eğdirecek yanlış ve usulsüz uygulamalara müsaade etmedim ve de etmeyeceğim. Bu konuda takdir siz değerli üyelerimizindir.” dedi.

Genel kurul sonucunda yönetime, Başkan Metin Sipahi, İsmail Akkaya ve Selçuk Kara seçildi.

KMM

Bu RSS beslemesine abone ol

1°C

Karamanlı

Showers

Humidity: 88%

Wind: 6.44 km/h

  • 22 Feb 2018 8°C 0°C
  • 23 Feb 2018 11°C 0°C
Saniye sonra Kapanacaktır