DEVRİM İLKOKULU'NDA "SENİNLE OKUMAYA BAŞLADIM" PROJESİ BAŞLATILDI

Karamanlı Devrim İlkokulu’nda, 1’inci sınıflara yönelik, “Seninle Okumaya Başladım” projesi, düzenlenen programla başlatıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, projeyle ilçedeki daire amirlerinin 15 günlük periyotlar halinde 1’nci sınıf öğrencileri ziyaret ederek, onlara kitap okuyacakları belirtildi.

Projenin ilk gününde, Tefenni Kaymakamı ve Karamanlı Kaymakam vekili İlker Eker, öğrencilere kitap okudu.

Bu proje ile öğrencilerin okuma hızlarının ve okumaya karşı motivasyonlarının artması, hayal güçlerinin gelişip, yaratıcı düşünme becerileri edinmelerinin hedeflendiği vurgulanan açıklamada, öğrenim dönemi başından bu yana 100 gün geçtiği ifade edilerek,  1’inci sınıfa başlayan öğrencilerin, alfabedeki tüm harfleri öğrendiği ve artık hızlı biçimde kitap okumaya geçileceği dile getirildi.

- "Türk insanı kitap okumaya sadece 1 dakika ayırıyor"

Daha sonra Okul Müdürü Mehmet Yörük’ün şu açıklamalarına yer verildi:

“Türkiye'de 2008 yılında 32 bin kitap basılmışken, 2014 yılında bu sayı 50 bini aştı. Basılan bu kitapların yüzde 58’i Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullara ders kitabı olarak dağıtılıyor. Yani basılı kitap sayısı artıyor ancak kitap okuma oranı yükselmiyor.

TÜİK verileri, Türk insanının kitap okumaya sadece 1 dakika ayırdığını gösteriyor. Buna karşılık televizyon izlemeye ortalama 6 saat, internete bağlanmaya 3 saat ayırıyor. İhtiyaç listesinde kitap okumak 235’inci sırada yer alıyor. Türkiye’de 100 kişiden sadece 4 kişi kitap okuyor. Çocuklara kitap hediye edilmesi sıralamasında, Türkiye 180 ülke içerisinde 140’ıncı sırada. Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) testi sonuçlarına göre, Türkiye'deki öğrenciler bilim, matematik ve okumada Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ortalamasının altında kaldı. Türkiye, 72 ülke arasında 50’nci sırada yer alırken, Singapur, Hong Kong, Kanada ve Finlandiya okumada en iyi performansı gösteren yerler oldu. Türkiye ve Meksika ise en sonda yer alıyor.”

Programda, öğrenciler tarafından çeşitli gösteriler yapıldı, hikaye ve şiirler okundu. Kaymakam Eker, öğrencilere kitap hediye etti. Kaymakam Eker, öğrencilerle birlikte pasta kesti.

Proje eğitim dönemi sonuna kadar devam edecek.

Şeref GÜNDÜZ / KMM

Saniye sonra Kapanacaktır