KİTAP TUTKUNU ÖRNEK İNSAN: 'EMİN AKAY' - VİDEO HABER

Burdur'un Karamanlı ilçesine bağlı Kağılcık köyünde yaşayan 74 yaşındaki Emin Akay, kendi kurduğu kütüphane ve kültür evinde gönüllü olarak hizmet veriyor.

Okumayı çok sevdiğini anlatan Emin Akay'ın hikayesi 2009 yılında ağabeyinin vefat etmesi üzerine başlıyor. 

Ağabeyi Hacı Mahmut Akay'ın vefatı üzerine, yakınları Mahmut Akay adına yemekli mevlit vermek isteyince Emin Akay, bunun yerine köyde bir kütüphane açılmasını teklif ediyor. Aile bireylerinin de bu fikre sıcak bakmasıyla aileye ait olan ve depo olarak kullanılan bir bina kütüphaneye olarak hizmete açılıyor.

Tüm zamanını gönüllü olarak kütüphaneye ayıran Akay, Kaymakamlık, muhtarlık ve köy halkının da destekleriyle kütüphanedeki kitap sayısını bin 300'e çıkarmış. Bu arada boş durmayan Akay, köyün tarihini, geleneklerini, göreneklerini, adetlerini, dilini, kısacası tüm kültürünü kayıt altına alarak, unutulmadan gelecek nesillere aktarmayı hedeflemiş.

Bir yandan da Kağılcık ve çevresindeki kültürü yansıtan tüm eşyaları da toplayarak koruma altına almaya başlayan Akay, kendi evinde oluşturduğu bir alanı mini bir Kültür evi haline dönüştürme gayretine girişmiş.

Ayrıca 57 yıldır köyde tüm doğan ve ölenleri de kayıt altına alan Akay, köy insanının unutulmaması adına da görülmemiş başka bir hizmet daha sergilemeye devam ediyor.

KMM

Ortam

3°C

Karamanlı

Clear

Humidity: 65%

Wind: 9.66 km/h

  • 13 Nov 2018 12°C 0°C
  • 14 Nov 2018 10°C -5°C
Saniye sonra Kapanacaktır