BURDUR'DA İLK KEZ KORNEA NAKLİ YAPILDI

Burdur Devlet Hastanesinde ilk kez kornea nakli yapıldı.

Yapılan kornea nakli ile 4 hasta sağlığına kavuştu. 

Yaklaşık 11 ay önce kornea nakil merkezi olarak yetki alan Burdur Devlet Hastanesinde göz hastalıkları uzmanı Operatör Dr. Memed Acar'ın gerçekleştirdiği başarılı ameliyatla 4 hastaya kornea nakledildi.

Nakillerin başarıyla sonuçlanmasının ardından hastaların da katılımıyla hastanede tören düzenlendi.

Burdur Sağlık Müdürü Reha Sermed Aygören, törende gazetecilere yaptığı açıklamada, birçok ilde yapılamayan kornea naklinin Burdur'da gerçekleştirildiğini söyledi.

Aygören, "Donör bulmada bazı sıkıntılar yaşıyorduk, bu sıkıntıyı aşmamızı sağlayan Konya Doku Nakli Merkezi'ne çok teşekkür ederiz." dedi.

Ameliyatları gerçekleştiren Acar da korneanın, yüksek kırıcılık gücüyle net bir görüntünün retina tabakasında oluşmasını sağlayan dokuya verilen ad olduğunu dile getirdi.

Bu tabakanın bazı hastalıklar sonucu saydamlığını yitirdiğini ifade eden Acar, şunları kaydetti:

"Bu dokuyu sağlıklı bir dokuyla yer değiştirdikten sonra hastanın yavaş yavaş görmesini sağlıyoruz. Konya'dan gönderilen korneaları buraya aldık. Bakanlıkta kornea nakli bekleyen ve uygun olan dört hastamıza ulaştık. Korneaları başarılı bir şekilde hastalarımıza naklettik. Hastalarımız şu anda 6 metre uzaklıktan ekranda gösterdiğimiz harfleri okumaya başladı. Zaman içinde görme keskinlikleri daha da artacak."

Haberler.com

Son DüzenlenmeCuma, 12 Ekim 2018 06:01

19°C

Karamanlı

Mostly Sunny

Humidity: 41%

Wind: 12.87 km/h

  • 21 Oct 2018 20°C 7°C
  • 22 Oct 2018 19°C 4°C
Saniye sonra Kapanacaktır