KARAMANLI ŞENLİKLERİ COŞKUYLA BAŞLADI

Bu yıl 16'ıncısı düzenlenen geleneksel Karamanlı Ceviz, Mermer ve Yayla Şenlikleri, 17 Ağustos Cuma günü akşam yapılan etkinliklerle başladı.

Karamanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde düzenlenen şenliklere, Karamanlı Kaymakamı Abdulselam Bıçak, Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, daire müdürleri, belediye ve il genel meclisi üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Şenliğin açılış konuşmasını yapan Başkan Selimoğlu, 16'ıncısı düzenlenen Karamanlı şenliklerinde tüm Karamanlı halkını birlik ve beraberlik içerisinden görmekten mutluluk duyduğunu belirtti.

Belediye tarafından yapılan çalışmalardan ve bölge ekonomisine yıl boyunca verilen katkılardan bahseden Selimoğlu, “İlçemizin değerlerinin ön plana çıkması ürünlerimizin kalitesinin artması ve kaliteli ürünlerimizin tescilinin yapılması için çalışmalarımızı yapmaya devam ediyoruz. Şu aşamada Burdurumuzun tescilli ürünü olan ceviz ezmesinin ham maddesi olan Karamanlı Cevizi ile organikliği ve sahip olduğu değerlerin yüksekliğiyle özellikle ihracatı yapılan Karamanlı Rezenesi ve Karamanlı Kişniş’inin coğrafi işaret tescil işlemlerinin Türk Patent Kurumun da başladığının müjdesini vermekten de mutluluk duyuyorum. Umarım gerekli incelemeler sonunda şu an başvurduğumuz ürünlerimiz ve başvuracağımız diğer yöresel zenginliklerimizle Karamanlı ile özdeşleşen ürünlerimizin kalitesini tescil ettireceğiz ve hem bölge bilinirliğimizi ülke çapına taşıyacağız hem de çiftçilerimizin gelirlerinin arttırılmasına katkı sağlayacağız." diye konuştu.

Başkan Selimoğlu, 17 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan Gölcük depremini unutmadıklarını kaydederek, "Bu nedenle şenliğimizin ilk gününde eğlence programına yer vermedik. Bu gece çocuklarımız için animasyon, tasavvuf ve semazen gösterilerine yer vermeyi uygun gördük. Şenliğimizin ikinci gününde saat 14.00'da 20 çocuğumuz için sünnet şöleni yaparak, etkinliklerimize devam edeceğiz. Daha sonra Türk Hava Kurumu ve Karamanlı Gençlik Spor Kulübümüzün paraşüt takımları tarafından uçuş gösterileri yer alacak. Akşamki etkinlikler saat 21.00'de başlayacak halk oyunları gösterileri ve konserle devam edecek. Pazar günü de saat 21.00'de de Türkiye'nin sevilen sanatçıları siz değerli Karamanlı halkımız için sahne alacak. Bu muhteşem ve coşkulu geçecek konserlere hepinizi davet ediyorum" dedi.

Şeref Gündüz / KMM

 

Saniye sonra Kapanacaktır