PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ'NDEKİ KRİTİK MÜDAHALE HAYATA BAĞLADI

Denizli Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri Kalp Damar Cerrahisi AD. yaptığı başarılı operasyonla hastayı hayata bağladı.

Şiddetli göğüs ağrısı olan 41 yaşındaki Çetin Ünal,  aort diseksiyonu tanısıyla dış merkezden hastanemize sevki kabul edildi. Prof. Dr. Bilgin Emrecan operasyon hakkında şu açıklamalarda bulundu:

"Hastanın genel durumu kötü şekilde acil ameliyata alındı. Hastamızda aort kapak ve yırtık olan aort bölgesi  beyin damarlarının çıktığı bölgelerle beraber suni damarla ve yapay kalp kapakçığı ile değiştirildi. Kalbinin çevresinde kan birikimi ilerlemiş olduğundan birkaç saat daha gecikme olsa hayatını kaybedebilirdi. Hastamızın ameliyatı ve sonrası çok iyi seyretmesi üzerine ameliyattan sonraki 2. gün servise çıkarıldı ve 9. günde de taburcu edildi.

Bu hastalık kalp krizi gibi kendini gösteren ancak kalp krizinden çok daha tehlikeli ve genç hastaları da etkileyebilen bir hastalıktır. Aort damarının içeriden tabakalar halinde yırtılması sonucu oluşur ve damar duvarı içerideki kan basıncını taşıyamayacak duruma gelir. Organların beslenmesi bozularak organ yetmezliği veya aort damarında patlama gelişerek ölümle sonuçlanır. Saatlik ölüm riski %3'lere çıkan aort diseksiyonu müdahale edilmezse maalesef birkaç gün içinde ölümle sonuçlanmaktadır."

Bu tür hastalıklarda tanının tespitinin ardından cerrahi olarak müdahale edilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Emrecan, hem tanının konulması hem de cerrahi olarak tedaviye alınması için hızla tecrübeli bir merkeze yönlendirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Pamukkale Haber

 

Son DüzenlenmeSalı, 13 Mart 2018 12:38

Karamanlı

Saniye sonra Kapanacaktır