MİLLETVEKİLİ GÖKER: "BURDUR'DA DEPREM ERKEN UYARI SİSTEMİ KURULSUN"

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Burdur'un 1. derecede deprem kuşağında olması nedeniyle "Deprem Erken Uyarı Sistemi" kurulması gerektiğini belirtti.

Göker yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin aktif deprem kuşaklarından biri olan Alp-Himalaya deprem kuşağı üzerinde yer aldığını ifade ederek, "Ülkemizin yüz ölçümünün yaklaşık yüzde 42’si birinci derece deprem kuşağı üzerinde bulunmaktadır. En son 1996 yılında yürürlüğe giren Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası, AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından yenilenmiş, 18 Mart 2018 tarih ve 30364 sayılı (mükerrer) Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Söz konusu harita incelendiğinde Burdur'un 1. derece deprem kuşağında yer aldığı görülmektedir." dedi.

8 gün önce Yeşilova ilçesinde meydana gelen depremi hatırlatan Göker, şunları kaydetti:

"Yeşilova ilçesinde sabah saat 05:40’da 4,6 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Depremde can ve mal kaybı yaşanmaması ise en büyük tesellimiz olmuştur. Depremlerde dayanıklı olmayan binalar yüzünden çok sayıda can kaybı yaşandığı hepimizin malumudur. Son yıllarda yaşanan Gölcük, Düzce, Bingöl ve Van depremlerinde yaşamını yitiren tüm vatandaşlarımız depreme dayanıklı olmayan binaların enkazı altında can vermiştir. Diğer taraftan, dört yanı fay hatlarıyla çevrili Türkiye’de olası büyük depremi algılayacak erken uyarı sistemi sadece İstanbul'da bulunmaktadır. Erken uyarı sistemi, depremin meydana getirdiği zararları azaltan, depremin merkezi noktasına en yakın olan istasyonlarda gözlenen dalgalanma verilerini kullanarak depremin büyüklüğünü varışından önce belirleyen bir sistemdir."

- "Deprem Uyarı Sistemi Projesi maddi kaynak yetersizliğinden hayata geçirilemedi"

2005 yılında Burdur'da deprem uyarı sisteminin geliştirilmesi hakkında proje yürütüldüğünü vurgulayan Göker, şöyle devam etti:

"Süleyman Demirel Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Yönetim Birimi tarafından 2005 yılının Ekim ayında “Burdur fay zonunda deprem erken uyarı sistemi geliştirilmesi” hakkında araştırma projesi raporu yayınlanmıştır. Söz konusu proje kapsamında hidrokimyasal parametreler aracılığı ile Burdur’da bir “Deprem Erken Uyarı Sistemi” geliştirilmesi amaçlanmıştır. Proje kapsamındaki istasyonlardan olan Bağlar, Şifa ve Yassıgüme istasyonundan gelen veriler karşılaştırılmış ve söz konusu çalışmalar ileride bir deprem olabileceği varsayılarak devam ettirilmiş ve güncel ölçümler yapılabileceği düşünülmüştür. Ancak söz konusu proje maddi kaynak yetersizliği ve bazı anlaşmazlıklar yüzünden bir türlü hayata geçirilememiştir. Kentimizin 1. derecede deprem kuşağında olduğundan hareketle, elimizde hazır halde bulunan söz konusu projenin yeniden hayata geçirilmesi ve olabilecek bir depremde Burdur’da erken uyarı sisteminin kurulması kentimiz için 1. derecede öncelik arz etmektedir."

KMM

 

Son DüzenlenmeSalı, 31 Temmuz 2018 06:48
Saniye sonra Kapanacaktır