Murat ÇOBAN

Murat ÇOBAN

Cep Telefonu:0 532 776 2143
Web site URL: http://www.karamanlihaber.com/

KARAMANLI'DA MİNİBÜSLE TIR ÇARPIŞTI: 3 YARALI

Karamanlı ilçesinde minibüsle tırın çarpışması sonucu Suriye uyruklu 3 kişi yaralandı.

Alınan bilgiye göre, Veysel Kurt idaresindeki 64 ET 070 plakalı tır, Karamanlı ilçesine bağlı Kağılcık köyü yakınlarında Suriyeli uyruklu Halid Elmısri’nin kullandığı minibüsle çarpıştı.

Kazada, minibüs sürücüsü Elmısri ile yanında bulunan Suriyeli uyruklu Yusuf Natuf ve Muhammed Anber yaralandı.

Yaralılar, olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından Burdur Devlet Hastanesine kaldırıldı. Tır sürücüsü Veysel Kurt, kazadan yara almadan kurtuldu.

Yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

KMM

 

KARAMANLI MÜFTÜLÜĞÜ'NDEN 2019 YILI HAC DUYURUSU

Karamanlı Müftüsü Ahmet Karagöz, 2019 yılında organize edilecek Hac ibadetiyle ilgili açıklamada bulundu.

Müftü Karagöz yaptığı açıklamada, ön kayıt, kura çekimi, kesin kayıtlar, hac takvimi ve konaklama ile ilgili bilgiler verdi.

Karagöz açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"2019 yılında ilk defa hacca gitmek üzere müracaat etmek isteyen vatandaşlarımız, Ziraat Bankası, Halk Bankası veye Vakıflar Bankasından herhangi birine 20 lira ön kayıt ücreti yatırarak yapabilecekleri gibi, isterlerse www.hac.gov.tr internet adresinden, ya da il, ilçe müftülüklerine bizzat başvurarak; 8-14 Aralık 2018 tarihleri arasında kayıt yaptırabileceklerdir. 2018 yılında hac kurasına katılıp kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adaylarının kayıt yenileme işlemleri, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 8 Aralık 2018 tarihinde otomatik olarak yapılacaktır. 2019 yılı Hac kurası, 28 Aralık 2018 Cuma günü saat 15.00'da çekilecektir. Hac kesin kayıtları ise 2–11 Ocak 2019 tarihleri arasında yapılacaktır. Vazgeçenlerin ya da gitmeyenlerin yerine sıradan yedek kayıtlar ise 17–25 Ocak 2019 tarihleri arasında yapılacaktır. 

Türkiye’den Hac için çıkışlar 04 Temmuz–05 Ağustos 2019 (Hicri 01 Zilkade – 04 Zilhicce 1440) tarihleri arasında, hacdan dönüşler ise 16 Ağustos–13 Eylül 2019 (Hicri 15-17 Zilhicce 1440 – 14 Muharrem 1441) tarihleri arasında yapılacaktır.

Hac konaklama türü ise, 'Oda tercihli' ve 'Otel' olarak iki çeşit yapılacaktır. Hacca niyetlenen tüm vatandaşlarımıza duyurur."

KMM

HAYIRSEVER İŞADAMI ŞENER KARAMANLI SANAYİ SİTESİNE CAMİ YAPTIRIYOR

Hayırsever işadamı Şener sanayiye cami yaptırıyor

Burdur’un tanınmış işadamlarından ve Asmer Mermer firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Şener, Karamanlı Sanayi Sitesi’ne cami yaptırıyor.

İşadamı Şener, belediyeye ait Karamanlı sanayi sitesindeki arazinin, Türkiye Diyanet Vakfı’na devredilmesiyle protokol imzaladı. Daha sonra Türkiye Diyanet Vakfı’nın onayladığını projenin tüm masraflarını karşılayan Şener, cami inşaatına başladı.

Merhum İbrahim Şener adına yapılan ‘Harbi İbrahim Şener Camii’, 393 metrekare alan üzerine yapılacak. Yaklaşık 350 kişi kapasitesine sahip olacak olan caminin, 2019 yılı mart ayında hizmete açılması planlanıyor.

KMM

 

KARAMANLI'DA 'MİLLİ KÜLTÜR ÖGELERİ' SERGİSİ AÇILDI

Karamanlı ilçesi Atatürk İlkokulunda açılan ‘Milli Kültür Ögeleri’ sergisinde, milli kültürü anlatan eşya ve kıyafetler sergileniyor.

Sergiye, Karamanlı Kaymakamı Abdulselam Bıçak, Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Salim Oğuz, daire müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve öğrenci velileri katıldı.

KMM'ye konuşan okul müdürü Recep Yılmaz, Şeyh Edebali’nin “Geçmişini bilmeyen, geleceğini bilmez” sözünü hatırlatarak, öğrencilere, geçmişte kullanılan eşya ve kıyafetleri göstererek anlatmak istediklerini ifade etti.

Yeni nesillerin, kültür mirasını bilmesi gerektiğini ifade eden Yılmaz, “Atalarımız, dedelerimizin nasıl yaşadıkları, nasıl düşündükleri ve sonucunda oluşan kültürün ne olduğunu, öğrencilerimizin bilmesi gerekiyor. Böylelikle, geçmişi bilerek, geleceğe daha emin adımlarla yürüyen bir gençlik tasavvurumuz var.” dedi.

Milli kültür ögelerini tanıtmak amacıyla sergi açtıklarını söyleyen 4. sınıf öğretmeni Gülşah Erkan, geçmişe ait kaybolan değerlerin tekrar gün yüzüne çıkarılmayı amaçladıklarını anlattı.

Sergilenen eşya ve kıyafetlerin, öğretmeler ve öğrenci velilerinin katkılarıyla temin edildiğini belirten Erkan şöyle devam etti:

“Çocuklar genelde bunları artık hep fotoğraflardan, kitaplardan ve dergilerden görüyorlar. Amacımız, birebir eşyalarla muhatap olmaları için böyle bir uygulama yaptık. Öğrencilerimiz için oldukça faydalı olduğunu da düşünüyorum. Göremedikleri birçok şeyi canlı olarak burada görme fırsatı buldular.”

Öğrencilerden Mustafa Erdal, eskiden böyle eşyaların kullanıldığını görünce çok şaşırdığını dile getirerek, “Bizim zamanımızdaki gibi teknolojik aletler yokmuş. Eskiden kullanılan eşyalarda çok güzelmiş aslında. Onlar da çok faydalılarmış.” diye konuştu

Arkadaşlarından bulduğu bindallı kıyafetini giydiğini anlatan öğrencilerden İmran Korkmaz, bu kıyafeti giydiğinde eski günleri ve hatıraları hatırladığını belirtti.

KMM

Bu RSS beslemesine abone ol

-1°C

Karamanlı

Rain And Snow

Humidity: 100%

Wind: 11.27 km/h

  • 11 Dec 2018 2°C -6°C
  • 12 Dec 2018 2°C -6°C
Saniye sonra Kapanacaktır